30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


20 Soruda Güneş Enerjisi Hakkında Merak Edilenler

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisi konusunda youtube kanalımızda bir çok video bulunmakta ancak halen cevapladığımız sorularla ilgili tekrar tekrar sorularla karşılaşıyoruz. Bu sebeple dört dakikalık video ile 20 soruda güneş enerjisi sıkça sorulanlar ve cevaplarını vermeye çalıştık. Aynı zamanda konularla ilgili çektiğiniz video linklerine de ulaşabilirsiniz. Hemen Başlayalım dilerseniz…

Okumayı değil izlemeyi tercih ederim diyenler için hemen videomuzu buraya koyalım:

Kanalıma Abone Olun!

1. Akü kullanmak zorunda mıyım?

Akü kullanmak bir tercihtir zorunluluk değil. Örneğin bir bilgisayarınız var hiçbir şekilde elektrik kesintisi olmaması gerekiyorsa veya benzer bir durum. O zaman akü bir zorunluluk, aksi durumlarda akü olmadan güneş enerjisi ile sistem kurulabilir.  

Kanalıma Abone Olun!

2. Hangi akü alayım?

Akü konusunda sadece üzerinde yazan değerlere değil. Teknik dökümanlarına da bakmak gerekir. Ucuz akülerin ne kadar verimsiz olduklarını ve yaşanılan problemleri internette araştırmanızı tavsiye ederim.

3. Akıllı inverter hakkında 3-5 bin TL’lik sistemler var mı?

Güneş enerjisi konusunda, özellikle akülü sistem tasarlanıyorsa bunun  iyi hesaplanması gerekir. Hazır paket sistemler sizi üzecektir. Her ev kendine özgü elektrik tüketen ürünlere sahip ve kullanım şekilleri farklı. Buzdolabı TV , çamaşır makinesi ne kadar akü gerekir diye sorulur hep ama onlarında güç tüketimi farklı bu konuyu videomuzda inceledik:

Kanalıma Abone Olun!

4. Güneş enerjisi hibe var mı?

Güneş enerjisinde TKDK hibeleri bulunmaktadır. Buradaki hibe evim için kullanayım malzemelerin yarısını bedavaya getireyim olarak düşünülmesin. Yaptığınız iş ile ilgili elektrik faturalarınızı düşürmek veya sıfırlama odaklı bakılmalıdır. TKDK hibe desteği güneş enerjisini kapsamakta ve bu ay başvurular alınmaktadır. Detaylar videomuzda:

Kanalıma Abone Olun!

5. Güneş enerji teşvikler nelerdir?

Bugün kdv muafiyeti gibi, dağıtım bedeli veriş yönünde sıfır, çekiş yönünde ( evinize doğru gelen , örneğin akşamları ) dağıtım bedelinin yarısı , 10 yıl alım garantisi gibi teşvikler bulunmaktadır. Bu konuda gerçek bir örnek için videomuz:

Kanalıma Abone Olun!

6. Güneş enerjisi elektrik satışı var mı?

Güneş enerjisinden elde edilen enerjinin fazlasını satabiliyorsunuz ancak satış fiyatınız düşük örneğin evlerde 30 kuruş civarında ama kendi ihtiyacınız için kullanırsanız 71 kuruş ( kdv ötv,btv ) gibi vergilerden sizi kurtardığı için daha karlı bir kullanım şekli oluyor.

Kanalıma Abone Olun!

7.  Bir ev için ne kadar kW sistem gerekir?

200 – 250 TL elektrik faturası ödeyen bir ev için 2-3 kW sistem kurmak yeterli olacaktır. Her ev için faturasından ve çatı alanından ve bütçenizden yola çıkılarak doğru sistem bulunabilir. 

Kanalıma Abone Olun!

8. Kapasite, kW ve kWh nedir?

Bu konuyu araba kadranı üzerinden anlattık. kW demek yapabileceğiniz maksimum üretim (bir saat içerisinde) kWh ise sizin faturanızda yazan toplam tüketiminiz gece ve gündüz… yani yukarıdaki örnekten yola çıkarsak 2-3 kW demek faturanızda yazan kWh tüketim demek değildir. 2-3 kW size aylık 350-450 kWh elektrik üretebilir. Bu video kafanızda canlanmasını sağlayacaktır: 

Kanalıma Abone Olun!

9. Kaç paraya mal olur?

Güneş enerjisi cebinizdeki bütçe kadar sistem kurulabilir. İlla 50 bin 100 bin gibi rakamlara ihtiyaç yoktur.Bütçenize göre güneş enerji santrali kurma şansınız olduğunu unutmayınız. Bu konuda mikro inverter güzel bir başlangıç olabilir:

Kanalıma Abone Olun!

10. Ne kadar alan gerekir? 

Bir evin ihtiyacı için 10-15 metrekare alan yerli olacaktır. Tabiki şartlara ve kullanılan ürünlere göre rakamlar değişebilir. Panel teknolojilerinin de hızla geliştiğini düşünürsek, ihtiyaç duyulan alan her yıl daha da azalacaktır. Ve siz yine ihtiyacınız olan gücü sağlayabileceksiniz. Hesaplama modülü video:

Kanalıma Abone Olun!

11. Kaç yılda amorti eder?

Güneş enerji sistemleri evler için ortalama 7 yıl gibi sürelerde , ticarethaneler ise 5 yıl gibi sürelerde amorti edebilir.

12. Ticari olarak güneş enerjisi karlı mı?

Arazi alayım kurulum yapayım çok para kazanayım düşüncesindeyseniz o dönem geçti maalesef. Yatırım aracı olarak düşünmemek gerekir. Çok elektrik parası ödüyorum bundan kurtulmam gerekir düşüncesinde olanlar için karlı bir yatırım olacaktır. Özellikle öztüketim için kullanan ticarethaneler:

Kanalıma Abone Olun!

13. Kimler güneş enerjisi kurmalı?

Bugün ticarethane aboneliği ile elektrik tüketen işletmeler için güneş enerjisi yatırımı mantıklı . teknoloji meraklıları ve maddi sıkıntısı olmayanlar için uygun görünmekte. Fiyatlar aşağıya doğru düşüyor evet ancak teknolojik yatırımlarda bekleyim iyice ucuzlasın demek ne kadar doğru? Uygun finansman şartları ile bir işletme için bence kesinlikle düşünülmesi gerekir.

Kanalıma Abone Olun!

14. Güneş enerjisi firması açmak kolay mı?

Güneş enerjisi firması kurmak dışardan bakıldığında çok kolay görünmekte. Ancak güneş enerjisi küçük detayların çok önemli olduğu, sadece “çatıya panel koydum, eviriciye bağladım oldu” mantığında bir iş değildir. Yüzlerce firma var ama bu konunun ne kadar uzmanı tartışılır dikkat etmek gerekir. Profesyonelce iş yapmak isteyenler için eğitimlerimiz bulunuyor:

15. İzlemenin önemi nedir?

Küçük güneş enerjisi pazarında özellikle “akıllı inverter” olarak satılan cihazlarda izleme göz ardı ediliyor ve maalesef bir çok modelde detaylı olarak izleme bulunmamakta. Bu durum sistemin ne kadar sağlıklı olduğunu anlamamızı zorlaştırıyor. İzleme kesinlikle önemli ve olmalı bence:

16. Aylık mahsuplaşma gece tüketim sorun olur mu?

Aylık mahsuplaşmada 1 ay içinde şehir şebekesinden ne kadar elektrik çektin, ne kadar elektrik verdin rakamlarına bakılıyor. Örneğin 100 kwh çektin 150 kwh ürettin… 50 kwh satış yapacaksın demek. O yüzden gece gündüz fark etmiyor. Şehir şebekesini akü gibi kullanıyorsunuz. 

Kanalıma Abone Olun!

17. Polikristal panel mi monokristal panel mi?

Artık yepyeni güneş paneli çeşitleri bulunmakta, polikristal panel mi monokristal panel mi? Karşılaştırması 5-8 yıl öncesinin karşılaştırmasıydı:

Kanalıma Abone Olun!

18. Güneş paneli temizlersek verim artar mı?

Evet güneş panelini temizlerseniz verim artacaktır. Ama %15 -%20 gibi artışlar beklememek gerekir. Maalesef bazı temizlik firmalarının gerçekçi rakamlar vermediklerini üzülerek duyuyoruz. Çatımızdaki güneş enerji santralinde yaptığımız deneyde %3-5 bandında artış olduğunu tespit ettik. Belli zaman aralıklarıyla temizlik kesinlikle iyi olacaktır. Deney ve rakamlar videomuzda: 

Kanalıma Abone Olun!

19. Kapalı havalar olacak kışın güneş enerjisi sıkıntılı mı?

Güneş enerjisinde hangi ay ortalama ne kadar enerji üretilebileceği bellidir. Havanın kapalı , açık, yağışlı olması sizi etkilemeyecektir. Çünkü gün bazında bakmıyor dağıtım şirketi. Bir aylık süreçte ne verdim ne çektim (kWh) değerlerine bakılıyor. Kapalı havalarda sistem nasıl çalışıyor bu videomuzda:

Kanalıma Abone Olun!

20. Solar enerji bu işten para kazanılır mı ?

Kesinlikle para kazanılabilir. Daha hiç başlanmamış çatı pazarı bulunuyor. Ayrıca kurulmuş 6100 MW güneş enerji santrallerinde işletme bakım denetim , yazılım , temizlik gibi farklı iş kollarında da para kazanılabilir. Yapılabilecek faaliyet kolları oldukça fazladır. 10 farklı güneş enerisi iş kolunu bu videomuzda sunuyoruz:

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.