30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2 Trilyon Dolarlık Kara Para Fonları Mercek Altına Alındı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) Dünyanın en tanınmış bankalarının kara para aklama ve terör finansmanı gibi konularda oynadığı yasa dışı rol ifşa oldu. Dünyanın en tanınmış bankalarının kara para aklama ve terör finansmanı gibi konularda oynadığı yasa dışı rol ifşa oldu. Buna göre, ABD’deki Mali Suçları Uygulama Ağı’nın (FinCEN) kayıtlarında, Türkiye banka hesaplarına ait 538 işlem de ‘şüpheli’ olarak işaretlendi.

ABD merkezli haber sitesi Buzzfeed News’e sızdırılan, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (International Consortium of Investigative Journalists – ICIJ) ve dünyanın farklı yerlerinden 400 gazeteci ile paylaşılan gizli finansal kayıtlar, büyük bankaların 2 trilyon doları bulan olası kara paranın transferinde oynadığı rolü gösterdi. Buzzfeed, belgelerin kaynağının kim olduğuna ilişkin açıklama yapmadı.

BBC News’in haberine göre FinCEN belgeleri; gizli anlaşmaları, kara para aklamayı ve mali suçları ortaya çıkaran son beş yıldaki bir dizi sızıntıdan en sonuncusu.

NELER ORTAYA ÇIKTI

HSBC, ABD’li araştırmacılardan planın bir aldatmaca olduğunu öğrendikten sonra bile, dolandırıcıların milyonlarca dolarlık çalınan parayı dünya çapında taşımasına izin verdi.

JP Morgan, bir şirketin, kimin sahibi olduğunu bilmeden Londra hesabında 1 milyar dolardan fazla para taşımasına izin verdi. Banka daha sonra, şirketin FBI’ın En Çok Aranan 10 listesindeki bir mafyanın sahibi olabileceğini keşfetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in en yakın ortaklarından birinin, Batı’da finansal hizmetleri kullanmasını engellemeye yönelik yaptırımlardan kaçınmak için Londra’daki Barclays bankasını kullandığına dair kanıt ortaya çıktı. Nakit paranın bir kısmı, sanat eserleri satın almak için kullanıldı.

Deutsche Bank, organize suç örgütlerinin, uyuşturucu tacirlerinin ve Batılı ülkeler tarafından ‘terörist’ olarak sınıflandırılan şahısların kara paralarının transferlerine aracılık etti.

Standard Chartered, Arap Bankası’nın Ürdün’deki şubelerinin ‘terörün finansmanından’ suçlu bulunmasından sonra dahi yıllarca Arap Bankası’nın fonlarının transferine aracılık etmeyi sürdürdü.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ NELER VAR?

FinCEN’e sunulan raporlarda, ABD bankaları aracılığıyla döviz işlemleri yapan Türk bankaların da adı geçiyor. ICIJ’ın analiz ettiği FinCEN kayıtlarında, Türkiye’deki banka hesaplarının gönderici ya da alıcı olduğu 538 işlem ‘şüpheli’ olarak işaretlendi. Toplamda 70 milyon doları geçen şüpheli fon Türkiye’deki banka hesaplarına geldi. Türkiye’den yurt dışına ise yaklaşık 71 milyon dolarlık şüpheli havale yapıldı.

REZA ZARRAB’IN ABD BANKALARINDAKİ İŞLEMLERİ

SAR’lar, 2017’de İran’ın yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği için ABD federal mahkemesinde suçunu kabul eden İranlı-Türk altın tüccarı Reza Zarrab ve ağının transferlerinin ABD bankalarından nasıl geçtiğini ortaya koyuyor. Haziran 2016’da, Zarrab’ın Disneyland’e giderken tutuklanmasından üç ay sonra, Standard Chartered Bank, Zarrab ve Zarrab’la ilişkili kişi ve şirketlerle ilgili on yıllık banka işlemleri hakkında bir dizi şüpheli faaliyet raporu sundu. Banka, Zarrab’ın ağına bağlı olduğunu saptadığı tüzel kişiler tarafından 2016’da yapılan 133 milyon dolarlık işlemi listeledi.

FinCEN Files araştırmasında yer alan düzinelerce hikaye, küresel bankalar aracılığıyla yabancı sermayelerden yalnızca kağıt üzerinde var olan şirketlere, oligarklara ve despotlara yapılan para transferlerinin izini sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.