30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


18 Futbol Sahası Büyüklüğünde RES Adası Kuruluyor

DANİMARKA (Enerji Portalı) – Danimarka’da küresel anlamda yeşil enerjiye geçiş için önemli bir örnek teşkil edecek bir rüzgar adası kurulacak.

Danimarka tarihinin en büyük projelerinden olması beklenen ve 35 milyar dolara mal olacağı öngörülen rüzgar adası inşası için ülke parlamentosu yeşil ışık yaktı. Projede devlet, yüzde 51’lik payın sahibi olacak. Projenin yüzde 49’luk maliyeti ise özel sektör tarafından karşılanacak.

Danimarka kıyılarından 80 km öteye Kuzey Denizi’nin ortasına inşa edilecek yapay adanın 18 futbol sahası büyüklüğünde olması planlanıyor. Projenin ilk fazıyla birlikte 3 milyon meskene elektrik enerjisi sağlanabileceği öngörülüyor. Kuzey Denizi’nin kuvvetli fırtınalarından üç taraftan yükselecek deniz duvarlarıyla korunacak adanın açık kalacak tek tarafında ise bir liman bulunacak.

Danimarka İklim Bakanı Dan Jørgensen’e göre rüzgar adası, ülke ve küresel anlamda yeşil enerjiye geçiş için önemli bir örnek teşkil edecek. Danimarka’nın en büyük inşaat projesi olan ada, aynı zamanda Avrupa’nın rüzgar enerjisi potansiyelinin de bir göstergesi niteliğinde olacak. Söz konusu projeye ek olarak Bornholm Adası’nda inşa edilecek bir başka rüzgar enerjisi çiftliğiyle birlikte elde edilecek kapasitenin ilk etapta 5 GW’a ulaşması bekleniyor. Gelecek dönemde, bu kapasitenin 12 GW’a kadar çıkabileceği belirtiliyor. Söz konusu değer, ülkenin mevcut rüzgar enerjisi kapasitesinin 7 kat seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.