30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


175 Bin Kenyalı Elektriğe “Güneş”le Ulaşacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Güneş enerjisini kripto parayla finanse eden Sun Exchange ve kırsal alanlarda enerji çözümleri sunan Powerhive, 175 bin Kenyalı’ya güneş enerjisi sağlamak için anlaştı.

Sun Exchange’in kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Abraham Cambridge, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirketin hedefinin “insanları güneşe bağlamak” olduğunu ifade ederek, daha önce hiç enerji erişimi olmayan bölgelere güneş panelleri sağladıklarını söyledi.

2017 ve 2018’de şirketin yaptığı anketlerde, kırsal bölgelerde güneş enerjisiyle çalışan mini ve mikro ızgaraların en çok istenen projelerden olduğunu anlatan Cambridge, “O zamandan bu yana, ideal bir proje ortağı olacak, iyi bir sicile sahip bir şirket araştırması yaptık. Afrika’da bu alanda bizim taleplerimize karşılık verecek Powerhive ile anlaştık” dedi.

Powerhive kurucusu ve CEO’su Christopher Hornor ise kırsal kesimde yaşayan insanlara yenilenebilir enerji sağlamanın eğitim ve sağlıktan ziyade sosyal, çevresel ve ekonomik etki yarattığını kaydetti.

Kenya’nın güneş enerjisi için ideal koşullarının olduğunu belirten Honor, bunun yanında bir çok ülkede temel elektrik erişimi olmayan çok sayıda topluluğun da var olduğunu anlattı.

Hornor, kırsal kesimlerdeki toplumlara güneş enerjisi sağlamasıyla, temiz ve uygun enerji elde edilmesinin bir çok ihtiyacı karşılayacağını kaydetti.

Kenya halkının yüzde 81’inin elektriğe erişemediğini aktaran Honor, “Güneş enerji sistemlerini 5 yıl içinde 10 bin yerleşim yerinde yapılmasını hedefliyoruz” dedi.

2011 yılında kurulan ve Leonardo DiCaprio’nun da yönetim kurulu üyeliği yaptığı Powerhive, dünyanın dört bir yanında milyonlarca kırsal ev ve iş yeri için uygun ve güvenilir elektriğe erişim sağlayan, kamu hizmetleri ve bağımsız enerji üreticilerinin ortak olduğu bir teknoloji girişimidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.