30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


16 Konu İçeren Çevresel Göstergeler Kitapçığı Yayımlandı

ANKARA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) tarafından Çevresel Göstergeler Kitapçığı yayınlandı.

Çevresel Göstergeler, çevremizin içinde bulunduğu karmaşık durumu tüm paydaşların anlayabileceği en basit ve sade haliyle anlatan önemli bir araçtır ve önemli bir işlevi, çevre problemleriyle farklı detaylarda ilgilenen toplumun çeşitli kesimleri arasında ortak bir dil oluşturmasıdır. Dünyanın pek çok ülkesinde çevresel göstergeler; karar verme süreçlerinde, çevresel konularda kamu bilincinin arttırılmasında ve çevre politikalarının sonuçlarının izlenmesinde temel oluşturmaktadır.

Türkiye’de de çevresel göstergeler kitapçığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşların katkılarıyla her yıl yeni çevresel konular da ilave edilerek hazırlanıp yararlanıcıların bilgisine sunuluyor.

2006 yılından beri hazırlanan çevresel göstergeler kitapçıkları öncelikli çevre sorunları konularında rehberlik etmiş, karar alıcıların, araştırmacıların, istatistik verilerini kullanıcıların ve tüm çevreyle ilgili paydaşların çevrenin gidişatı hakkında fikir edinmesine ışık tutması hedeflendi. Kitapçıklar Türkiye’nin çevresel durumunun özeti olmanın yanında diğer sektörlerin çevreyle etkileşimlerini de gösteriyor.

  • Hava ve su kirliliği, iklim değişikliği, atık yönetimi ve biyolojik çeşitlilik gibi çevresel temalar ile
  • Nüfus,
  • Ekonomi,
  • Sanayi,
  • Tarım,
  • Ulaştırma,
  • Turizm

gibi sektörleri kapsayan 16 başlık altında 90’a ulaşan sayıda göstergeye ilişkin veri ve değerlendirmeleri yıllara göre gelişim ile birlikte içeren kitapçık her yıl yayınlanıyor.

Son yayınlanan kitapçığa ve önceki yıllarda yayınlanmış olan kitapçıklara buradan ulaşabilirsiniz.

Çevresel göstergeler  “Çevresel Göstergeler” hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.