30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


12 İnçlik Güneş Hücresi Geliştirildi!

ÇİN (Enerji Portalı) – Tiajin wafer (güneş hücresi birimi) üreticisi Zhonghuan Semiconductor, 12 inçlik süper wafer geliştirdiğini açıkladı.

Zhonghuan Semiconductor, Kwafoo ürününün verimliliği artırdığını ve optimum p tipi PERC modeli panellerde kullanıldığında 610 W modül çıkışına sahip olabileceğini duyurdu. Şirket ürünün dönüşüm veriminin ise %0,91 ile %20 arasında olduğunu söyledi.

Zhonghuan Semiconductor, geleneksel G1 waferlarından %75 daha büyük süper boyutlu bir ürün piyasaya çıkardıklarını belirtti. Yapılan açıklamada yarım kesitli güneş pilleri kullanılarak 60 parçalı bir p tipi PERC modüllerde 12 inçlik boyuta ulaşacak hazırladığı Kwafoo ürününü meydana getirdikleri söylendi.

12 inçlik M12 serisi, 210 mm uzunluğu ile geleneksel 158,75 mm’den 11,25 mm daha uzun. Alanı ise tam 44096 milimetrekare.

Zhonghuan Yönetim Kurulu Başkanı Shen Haoping, yeni ürünün fotovoltaik projelerinin daha karlı hale getirerek küresel güneş enerjisi sektörünün gelişmesini sağlayacağını ifade etti.

Wafer Nedir?

Fotovoltaik panel hücreleri wafer adı verilen kristal silikon dilimlerinden meydana gelmketedir. Fotovoltaik panel hücrelerinin yapımında saf silisyum içeren dairesel plakalar kullanılır.

Kaynak: PV Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.