30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


1000 MW’lık Yenilenebilir Enerji Projesine 1.25 Milyar Euro Ayırıldı

BOSNA-HERSEK (Enerji Portalı) – Neum’daki 5. Enerji Zirvesi’nin açılışında konuşan kamu elektrik kuruluşu Elektroprivreda Republike Srpske (ERS)’nin Genel Müdürü Luka Petrović, kurumun önümüzdeki 10 yıl içinde 1000 MW’ lık yenilenebilir enerji santrallerine 1.25 milyar Euro yatırım yapmayı hedeflediğini belirtti.

Petrović, ERS stratejisinin önümüzdeki on yılda rüzgar santralleri ve güneş enerjisi santralleri de dahil olmak üzere 1.000 MW’lık yenilenebilir enerji santrali inşa etmek ve aynı zamanda tüm hidroelektrik santrallerini daha iyi kullanmayı hedeflediğini belirtti.

Petrović, ERS’nin eylem planında Trebinje’de 100 MW’lık bir güneş enerjisi santrali inşa edilmesi, 50 MW’lık Hrgud rüzgar çiftliği ve Drina Nehri’nin üzerine yapılan Dabar, Dubrovnik 2, Buk Bijela ve Cijevna 3 hidroelektrik santrallerinin yer aldığını söyledi.

Projelerin tahmini değerinin 1,25 milyar Avro olduğunu ifade eden
Petrović, ERS’nin katılımının yaklaşık% 15 olacağı da kaydetti.

Petrović, Cumhurbaşkanının, Sırp Cumhuriyeti hükümetinin ve Enerji ve Madencilik Bakanlığı’nın boru hattındaki tüm projeleri ve halen proje aşamasında olanları desteklediğini fakat yatırımlar için ERS’nin AB fonlarından ve finansal kurumlardan finansman beklediklerini söyledi.

Kaynak: BalkanGreenEnergyNews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.