30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


100 MW’lık Kocatepe RES Üretime Başladı

AFYONKARAHİSAR (Enerji Portalı) – Afyonkarahisar ili Sandıklı İlçesinde yer alan 100 MWm Kocatepe RES’in ilk türbinleri elektrik üretimine başladı.

GÜRİŞ Holding tarafından yapımı ve yatırımı gerçekleştirilen rüzgar enerjisi santralinde Enercon rüzgar türbinleri kullanıldı. Enercon rüzgar türbinleri (25 adetx4 MW E-126 EP3), 116 metre kule yüksekliği ve 127 metre kanat çapına sahip özel tasarımları sayesinde düşük ve orta güçteki rüzgarlarda bile yüksek güçte üretim yapabilme özelliklerine sahip.

GÜRİŞ 803 MW kurulu güce ulaştı…

2000 yılından itibaren yenilenebilir enerji alanında yatırımlarını devam ettiren GÜRİŞ Holding, bugün itibariyle, 489 MW güce sahip 9 adet Rüzgar Enerji Santralleri (RES), 210 MW güce sahip 7 adet Jeotermal Enerji Santralleri (JES) ve 104 MW güce sahip 6 adet Hidroelektrik Santralleriyle (HES) sadece Türkiye’de toplamda 803,5 MW güce ulaştı.

Şirketin yurtdışında RES kurulu gücü 551,4 MW’ı buldu…

2018 yılında devreye alınan Kosova’daki 32,4 MW Kitka RES ve 2019 yılında devreye alınan Ukrayna’daki 30 MW Ovid RES ile yenilenebilir enerji yatırımlarına yurt dışında da sürdürüyor. Şirketin yurtdışındaki bu iki RES yatırımı ile sadece rüzgar enerjisi santrallerindeki toplam gücü 551,4 MW’a ulaştı.

Güriş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, Bloomberg HT’deki “Üst Düzey” programında Arzu Maliki’nin sorularını yanıtladı. Maliki’nin soruları ve Özkök’ün sorulara verdiği yanıtlar şöyle oldu:

2019 sizin için nasıl geçiyor, hangi yatırımlar var?

Cem Özkök: 2019 gerek sanayi grubu için, gerek enerji grubu için çok iyi geçiyor. Biz Döktaş’ı satın aldık hem alüminyum, hem çelik jant sanayide ciddi ihracatı var. Bünyemizde Asil Çelik var, o da çelik devi..Turizm de iyi gidiyor. Thomas Cook’un iflası tedirginlik yarattı tabii. Bakanımız bizi destekliyoruz biz desteklerin devamını istiyoruz. Otelimizi yeniledik, 5 milyon dolar bir yatırım yaptık ve teşviklerin devamını istiyoruz. Yeni turizm paketi açıklandı, Türkiye bu hedefleri geçer.

Yeni Ekonomik Program’da 2019’dan sonraki 3 sene için yüzde 5 büyüme hedefi kondu, özel sektörün de mevcut durumunu düşünürsek bu büyüme hedefini yakalayabilir miyiz?

Yüzde 5 iddialı bir hedef; olmaz değil ama devletimizin bizden elini çekmemesi lazım. Bu gerçekleşebilir ama kolay değil. Hükümetle beraber hedefleri koyup, teşvikleri de koyup devam etmemiz lazım. Kolay değil çok çalışmamız lazım.

Güneş enerjisi yatırımları istenilen yerde mi? Yatırımlar ne durumda?

Biz güneş enerjimizi ne kadar değerlendirirsek yurt dışına ödediğimiz gaz faturamız o kadar düşecektir. Biz GÜYAD olarak mevcut YEKDEM’in devamından yanayız, 2 senedir Türkiye’de güneş ve rüzgar yatırımı yok ama yatırımcılarımızın hepsi yurtdışına gitti. Bu da Türkiye’ye çok ciddi bir Döviz girdisi sağladı. Bakanımızla da görüştük, önümüzdeki dönem güneşte yeni YEKA’ları bekliyoruz..

Enerji kredilerinin tahsili gecikmiş alacaklar kapsamına alınması gündemde bir de sorunlu kredilerin fona aktarılması vardı. Nasıl ilerleyeceğiz burada?

Özelleştirmelerde dolar teklif verildi ve dolar taahhütlerde bulunuldu ama gelir TL. Dolar artınca yatırımcılarımız ciddi şekilde sıkıntıya düştüler, şimdi bankalara da dolar borçlandılar yani bunun bir şekilde oturulup bir tarafta Bakanlığın bir tarafta Bankaların ve yatırımcının oturup aklı selimi bulmaları lazım. Burada yatırımcı gerçekten mağdur oldu. Bir bakıyorsunuz borcunuz artmış ama geliriniz hala TL. Bir de faiz ödüyorsunuz yani çok zor ve bu mal hepimizin.

Madencilikte neler yapıyorsunuz?

Artvin’de Yusufeli’nde altın madenimiz var, bu zamana kadar 70 milyon dolara yakın yatırım yaptık. Sondajlar yaptık, şantiyemizi kurduk, şu anda finansman arayışımız devam ediyor. Böylece Güriş Holding altın madeni sektörüne de girmiş oluyor.

Kaynak: BloombergHT

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.