30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


10 Kw Altı Çatı Uygulamalarında Onay Ücreti Kaldırıldı Mı?

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik (LÜY) kapsamında binaların çatı ve cephelerine kurulacak 10 kW ve altı GES üretim tesislerinin toplam 328 lira olan proje onay ve kabul işlem ücretlerinin 50 liraya düşürüldüğü iddia edildi.

Solarçatı’nın Twitter hesabında, TEDAŞ Genel Müdürlüğü Yatırımlar İzleme Daire Başkanlığı Proje ve Kabul Müdürlüğü tarafından TEDAŞ Anadolu Yakası Bölge Müdürlüğü’ne gönderilen 24 Temmuz tarihli bir yazının fotoğrafı paylaşıldı.

Söz konusu paylaşımda yer alan yazıya göre, LÜY kapsamında 10 kWe ve altı GES üretim tesislerinin KDV dahil 141 lira olan proje onay ücreti kaldırılırken, KDV dahil 187 lira olan kabul bedeli ise 50 liraya indirildi. Böylece toplamı 328 lira olan proje onay ve kabul işlemleri ücreti 50 liraya düşmüş oldu.

TEDAŞ tarafından henüz teyit edilmeyen yazının ilgili bölümünde, “Genel Müdürlüğümüz yetkisine verilen yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çatı ve cephe uygulamalı 10 kW’a kadar (10 kW dahil) üretim tesislerinin proje onay işlemleri için herhangi bir bedel alınmaması, kabul işlemleri için 50 TL hizmet satış bedeli alınması konusunda alınan Makam Olur’u ekte olup bu doğrultuda işlem yapılması hususunda gereğine ve bilgilerinize arz ederim.” ifadeleri yer alıyor.

24 Temmuz tarihli yazının gönderildikten 2 ay sonra gün yüzüne çıkması, sektör temsilcilerinin tepkilerine neden oldu. Sosyal medyada, TEDAŞ’ın böylesine önemli bir gelişmenin kamuoyuna duyurulması konusunda gerekli özeni ve refleksi gösteremediği eleştirileri yapıldı.

Solarçatı’nın Twitter hesabında yapılan paylaşım şöyle:

1 Yorum

  • Levent dedi ki:

    Varsa yoksa güneş enerji santraline kolaylık sağlıyorlar. Biyogaz tesisleri konusunda cikarmadik sorun kalmadı. Zamanında ÇED raporu istenmiyor diye haber yapmışlardı. Şimdi ÇED raporu istiyorlar. Ben ÇED raporuna 10.000 TL ödedikten sonra ne yapayım sizin 3 kuruşluk indiriminizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.