30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


10. BRICS Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesindeki “Enerji Kararları”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen 10. BRICS Zirvesinin sonuç bildirgesinde, “İnsanların sosyo-ekonomik refahını destekleyen çevre dostu sürdürülebilir enerji sistemlerini ve buna geçişte enerji alanında BRICS’in işbirliğini güçlendirmeye yönelik anlaşmaya vardı.” ifadeleri kullanıldı.

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde, enerji alanında alınan kararlarla ilgili, “Küresel düzeyde sürdürülebilir kalkınma gündemini ele aldıklarını, daha dengeli ekonomik büyümeyi ve insanların sosyo-ekonomik refahını destekleyen çevre dostu sürdürülebilir enerji sistemlerini ve buna geçişte enerji alanında BRICS işbirliğini güçlendirmeye yönelik anlaşmaya vardı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Evrensel enerji erişimine, enerji güvenliğine ve çevreyi korumaya yönelik çabalarını sürdüreceklerini vurgulayan bildiride, “BRICS bünyesinde, yenilenebilir ve düşük karbonlu enerji kaynaklarını, enerji altyapısına olan yatırımları, enerji endüstrisi ve birincil enerji kaynaklarına erişim için işbirliğini kabul ediyoruz. Enerji güvenliğimizi desteklemeye devam edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, ulaştırma, ısınma ve endüstri kullanımları dahil olmak üzere enerji geçişini hızlandırma ihtiyacının bulunduğunu, enerji güvenliğine, endüstriyel rekabetçiliğe, emisyon azaltımına, ekonomik büyümeye, istihdam oluşturulmasına ve verimli enerjinin yaygın olduğu bir dünyanın öneminin kabul edildiği vurgusu yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.