30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


1 Termik ve 3 Jeotermal Enerji Santralinin Açılışı Yapıldı

MANİSA (Enerji Portalı) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa Enerji ve Tabii Kaynaklar Projeleri Toplu Açılış Töreni’ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa Enerji ve Tabii Kaynaklar Projeleri Toplu Açılış Töreni‘ne katıldığı video konferansına şu sözler ile başladı:

“Manisalı kardeşlerimin her birine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Geçen ay Akhisar Çevre Yolunun son bölümünü açmış, böylece trafikte ciddi rahatlama sağlayan bir ulaşım yatırımını şehrimizin istifadesine sunmuştuk. Bugün de şehzadeler şehri Manisa’ya enerji alanında kazandırdığımız yatırımların açılış heyecanını yaşıyoruz.”

Erdoğan, “Toplam bedeli 1,37 milyar dolara ulaşan dört enerji tesisimizin şehrimize, Manisalı kardeşlerimize, tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Termik ve jeotermal enerji alanındaki bu yatırımlar ülkemizin enerji arzına önemli katkı sağlayacaklardır. Bugün ayrıca Soma ve Kırkağaç ilçelerimizi doğal gaza kavuşturuyoruz. Soma ve Kırkağaç’taki vatandaşlarımız da artık doğal gazın konforundan, temizliğinden ve rahatlığından yararlanabilecek. Bunun için toplam 29,5 milyon lira yatırım yaparak, 45,2 kilometre uzunluğunda doğal gaz hattı döşedik.”

“Tüm dünyada kamu yatırımlarının durma noktasına geldiği, 2020’de de doğal gaz yatırımlarımıza ara vermedik”

“Göreve geldiğimizde bu yana Türkiye genelinde doğal gaz dağıtımına yapılan yatırım toplamda 27 milyar lirayı buldu.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Bizden önce sadece beş büyük şehrimizde doğal gaz varken, biz bu imkânı 82 şehrimizin tamamına yaygınlaştırdık. 2020 sonu itibariyle 153 bin kilometre dağıtım şebekesi uzunluğuna ulaşarak 589 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladık. Bugün 54,5 milyon vatandaşımız doğal gazın konforundan yararlanıyor. Doğal gazın ulaştığı toplam nüfusumuz ise yaklaşık 68 milyondur. Tüm dünyada kamu yatırımlarının durma noktasına geldiği, 2020’de de doğal gaz yatırımlarımıza ara vermedik.

Salgına rağmen 39 ilçe ve beldemizi doğal gaza kavuşturduk. İnşallah 2021’de de doğal gaz yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Enerji yatırımımızla beraber doğal gazın da ecdat yadigarı Manisa’ya hayırlı olmasını diliyorum. Bu projelerde imzası olan Enerji Bakanımız ve ekibi başta olmak üzere resmi kurumlarımızı, özel sektör kuruluşlarımızı, dağıtım şirketlerimizi, işçisinden mühendisine tüm kardeşlerimi şahsım, milletim adına gönülden tebrik ediyorum.”

“Türkiye’ye Cumhuriyet tarihinin en başarılı 18 yılını yaşattık”

Değerli Arkadaşlar, İmam Şafi Hazretleri’ne atfedilen veciz bir söz de o büyük âlim, “Allah yolundaysan koş, koşmak zor geliyorsa hızlıca yürü, o da zor geliyorsa sadece yürü, olmuyorsa sürün, fakat asla geri dönme” buyuruyor.” ifadelerini kullanan Erdoğan şu açıklamalarla devam etti:

“Bizler de Hakk’ın ve halkın rızası için çıktığımız bu kutlu yolda önümüze çıkan engellere, yolda karşılaştığımız zorluklara aldırmadan hamdolsun tam 18 yıldır kararlılıkla yürüyoruz. Ülkemizi hedefleri ve hayalleriyle kucaklaştırmak için gece gündüz demeden koşuyor, koşturuyor, ter döküyoruz. Bugüne kadar pek çok badire atlattık, birçok engelin üstesinden geldik. Cumhuriyet mitinglerinden Gezi Olaylarına, 17-25 Aralık girişiminden, 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsüne kadar envaı çeşit saldırıya uğradık. Sadece medyayla, çetelerle, teröristlerle değil, aynı zamanda 80 senedir Türkiye’nin başına musallat olan takoz muhalefetle de mücadele ettik.

Asrın projesi Marmaray’ı engellemeye kalktılar, Avrasya Tüneli’ni daha proje aşamasındayken mahkemeye taşıdılar, İstanbul Havalimanı’nın inşasından bizi vazgeçirmek için sokak şiddeti dâhil, her türlü provokasyonu denediler. Bugün salgınla mücadelede elimiz, ayağımız olan şehir hastanelerimiz karalamak için kimi kurgu, kimi külliyen yalan, nice haber uydurdular. Haritada yerini dahi bilmedikleri ülkeleri Türkiye’yi örnek göstererek, bu ülkenin salgınla mücadelesine gölge düşürmeye çalıştılar.

Savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı azaltacak en kritik projeleri küçümsediler, hatta karaladılar. Türkiye’yi yurt dışına şikayet ederek, uluslararası yatırımcıyı ürküterek bu ülkenin kalkınmasına, güçlenmesine, küresel ölçekte cazibe merkezine dönüşmesine çelme takmaya kalktılar. Vatan yansa ateşinde ısınacak kadar gözü kararmış bu güruha rağmen hamdolsun Türkiye’ye Cumhuriyet tarihinin en başarılı 18 yılını yaşattık.

Sadece yatırımlarda değil, diplomaside, demokraside, özgürlüklerde de sessiz bir devrime imza attık. Çünkü biz muhalefet gibi yalan, iftira ve bühtanla günü kurtarmaya çalışmıyoruz. Türkiye’nin tökezlemesini, krize ve kaosa sürüklenmesini umanlara inat, ülkemizi aydınlık bir geleceğe hazırlıyoruz. Ne yapıyorsak tüm Türkiye için yapıyoruz. 83 milyon insanımızın huzuru, güvenliği, refahı için yapıyoruz. Tüm dünyada yatırımların durma noktasına geldiği şu salgın döneminde de asla rehavete kapılmadık.”

Bağımsız enerji güçlü Türkiye!

Sağlıktan ulaşıma, tarımdan sanayi, enerji, çevreye kadar her alanda projelerimize hız verdik. Ardı ardına hizmete açtığımız hastaneler, barajlar, sulama tesisleri, millet bahçeleri, ulaşım ve enerji yatırımları, eser ve hizmet siyasetimizin yeni sembolleri olarak ülkemizin dört bir yanında yükseliyor. Bilhassa Karadeniz’deki 405 milyar metreküplük doğal gaz keşfimizin ardından enerji yatırımlarımıza yoğunlaşmaya başladık. Bağımsız enerji güçlü Türkiye, diyerek mümkün olduğu kadar yerli kaynaklarımıza dayalı bir enerji sektörü kurmayı amaçlıyoruz.

Soma ülkemizin en büyük ikinci yerli linyit yataklarına ev sahipliği yapıyor. Bugün hayata geçireceğimiz 510 megawatt gücündeki Soma-Kolin Termik Santrali yerli körümün yüksek teknolojiyle buluştuğu güzel bir örnektir. Bu projeyle yıllık 4,7 milyon ton linyiti işleyerek enerjiye dönüştüreceğiz. İşte şu anda ekranda gördüğünüz dev termik santrali bunun ispatıdır. Maden sahası ve santralle birlikte yatırım tutarı 1,1 milyar doları bulan projeyle yıllık yaklaşık 150 milyon dolarlık gaz ithalatını engelleyeceğiz.

Toplam bin 500 insanımıza istihdam sağlayan bu yatırım tek başına Manisa’nın elektrik tüketiminin 4’te 3’ünden fazlasını üretecek kapasiteye sahiptir. Açılışını yaptığımız tesisimiz Türkiye’de ve Avrupa’da belirlenen karbon emisyon değerlerini karşılayacaktır. Bu tesis son teknoloji kömür yakma teknolojisinin yanı sıra, baca gazı arıtma sistemiyle de temiz kömür teknolojilerinde örnek olacaktır.

Açılışını yaptığımız toplam 266 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçen Sanko-Salihli JES-2 ve JES-3 ile Maspo ALA-2 Jeotermal Enerji Santralleri toplam 84,5 megawatt kurulu güce sahiptir. Bu santrallerimiz enerji üretim kapasitelerinin yanı sıra, sağladıkları yüksek istihdamla Manisa’yı bir cazibe merkezi haline getirecektir. Resmi açılışını yaptığımız tesislerimizde üreteceğimiz elektrikle inşallah 2,5 milyon hanemizin ihtiyacını karşılayacağız. Yine bu yatırımlarla işletme aşamasında yaklaşık 1700 vatandaşımıza istihdam imkanı sağlayacağız.”

“Sadece üretimde değil, yenilenebilir enerji teknolojilerinde de merkez ülke olmayı hedefliyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıymetli Dostlar, Türkiye’nin büyümesi için olmazsa olmaz gördüğümüz elektrikte kurulu gücümüzü 18 yılda üçe katlayarak 96 bin megawatt’a ulaştırdık.” dedi ve şu ifadeler ile konuşmasını sonlandırdı:

Bu süreçte özellikle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızı etkin şekilde kullanmaya çalıştık. Bugün kurulu gücümüzün yüzde 63,5’u yerli kaynaklardan oluşuyor. Bu oranın yüzde 51,7’si ise yenilenebilir enerji kaynaklara aittir, yani temiz enerji. 2002’de sadece 18 megawatt olan, yani göreve geldiğimizde jeotermal kurulu gücümüz bugün bin 613 megavata ulaşmıştır. Bu rakamla Türkiye jeotermalde Avrupa’da ilk, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir. Tüm dünyanın salgınla mücadele ettiği 2020’de de enerji yatırımlarımızı devam ettirdik. Geçen yıl 4 bin 900 megavatlık ilave kurulu gücü daha devreye aldık.

Bu gücümüzün neredeyse tamamı yenilenebilir kaynaklardan oluştu. Sadece üretimde değil, yenilenebilir enerji teknolojilerinde de merkez ülke olmayı hedefliyoruz. Bu amaca ulaşmak için yerli araştırma, geliştirme, yerli insan kaynağı ve yerli üretim temeline dayanan bir gelecek tasavvur ediyoruz. Böylece üretimin başından sonuna kadar Türk malı damgasını gururla taşıyan bir enerji üretim zincirini ilmek ilmek örüyoruz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bir kez daha açılışını yaptığımız toplam tutarı 1,37 milyar dolar olan dört enerji tesisimizin şehrimize, tüm insanımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi, kalkınması için alın teri döken emek veren, gayret gösteren özel sektörümüze şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Tüm bu yatırımlarımızın Manisa’mıza kazandırılmasında emeği geçen Bakan ve Bakanlık personelimize teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.