30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


1 MW’lık Dumanlı RES Üretime Başladı

AMASYA (Enerji Portal) – Amasya’nın Gümüşhacıköy İlçesi’ne bağlı Dumanlı Köyü’nde, İl Özel İdaresi ve OKA işbirliğinde yerli ve milli kaynaklar kullanılarak inşa edilen 1 MW Dumanlı Rüzgar Elektrik Santrali (RES)’nin açılışı Pazar günü gerçekleştirildi.

Açılışta Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez de yer aldı.

OKA ile yaptıkları işbirliği sonucu inşa edilen santralin açılışında konuşan Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu konuşmasında, yıllık 2-2,5 milyon kWh elektrik üretiminin yapılması planlandığını belirtti.

OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen konuşmasında Dumanlı Rüzgar Elektrik Santrali projesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Son 20 yıldır yıllık büyüme oranını yüzde 5’in üzerinde olan Türkiye’de sürdürülebilir büyümenin enerji ile mümkün olabileceğini belirten Amasya Valisi Dr. Osman Varol da, ülkenin fosil yakıtlardan elde edilebilecek enerji kaynaklarına sahip olmadığını bu sebeple de de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin önemine değindi. Amasya Belediyesi’nin Yeşilırmak üzerinde yaptığı şişirme türbini projesini örnek gösteren Vali Varol, bu yatırım uzun vadede çok kar getireceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.