30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“1 Liralık Enerjiyle 170 Kilometre Yol Gidiyor”

YOZGAT (Enerji Portalı) – Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen 1 liraya 180 kilometre giden elektrikli araç, 72 voltta 250 kilometre yol alabiliyor.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Üniversitenin Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından 1 lira ile 160-180 kilometre yol kat edebilen tamamen yerli ve milli elektrikli araç üretildiği kaydedildi.

Toplam ağırlığı 131 kilogram olan araç, 100 kilometre hızın üzerine çıkabildiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“1 Türk Lirası’na 160-180 kilometre arası yol kat ediyor. Yaklaşık 4 bin lira harcanan araç, uluslararası olan Shell Eco Maraton Türkiye yarışında kendi kategorilerinde dünya 5’incilik ödülünü aldı. Ayrıca Üniversitemiz bünyesinde bulunan ‘3M-Electro’ ve ‘Atılganlar’ öğrenci kulüplerinden oluşturulan karma takım ile de Shell Eco Marathon yarışında Global Yarış Jürisi tarafından ‘Takım Ruhu ve Azim Ödülü’ne layık görüldü.”

– “Aracın en büyük özelliği 72 voltta 250 kilometre yol alabilir olması”

Açıklamada, Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde kurulan “3M Elektro Topluluğu” tarafından tüm aksamları yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan elektrikle çalışan araç üretildiği aktarılırken, aracın motoru, motor kontrolcüsü, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, araç kontrol sistemi ve telemetri (haberleşme) sistemi ve bunların yazılımları tamamen öğrenciler tarafından üretildiği bildirildi.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yaz’ın görüşlerine yer verilen açıklamada, Avrupa’ya gitmeye hak kazandıklarını ifade ederek, “Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Arabanın A’dan Z’ye bütün aksamını öğrencilerim kendi imkanlarıyla yapıldı. Ben de akademik danışmanlık yapıyorum. Takıldıkları yerde yardımcı oluyorum. Aracın en büyük özelliği 72 voltta 250 kilometre yol alabilir olması. Hızı da iyi testlerde 95 kilometre hızı gördük. 1 liralık enerjiyle de 3 tekerlekli haliyle 180 kilometre yol yapıyor.” diye konuştu.

– “Araç yüzde yüz yerli”

3M Elektro Topluluğu üyesi Sertaç Somuncu ise aracın 1 KW ile 84 kilometre yol gidebildiğini söyleyerek, “Aracımız 1 TL ile yaklaşık olarak 170 kilometre yol gidiyor. Motoru tamamen kendi üretimimiz. Araçtaki batarya kontrol sistemi de kendi üretimimiz. Yani araç yüzde yüz yerli. Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde bulunan 3M Elektro Topluluğu’nun bir ürünü. Bunun maliyeti, bataryası hariç 3-4 bin lira oldu.” şeklinde konuştu.

Somuncu, İstanbul’da yapılan Shell Eco Marathon yarışında kendi konseptinde 5’inci olduklarını belirterek, Yunanistan, Tunus gibi takımların arasında Takım Ruhu Ödülünü alarak Londra’da düzenlenecek olan yarışmaya katılmaya hak kazandıklarını söyledi.

Temmuz ayında Londra’da hem Türkiye’yi hem de üniversitelerini temsil edeceklerini anlatan Somuncu, “Aracın toplam ağırlığı 131 kilogram. Aracımızı geliştirerek bunu 35 kilograma çekmeyi planlıyoruz. Bunlar geleceğin araçları diyebiliriz. Yenilenebilir enerji revaçta olan bir şey. Bu doğrultuda yapılan bir araç. Teknolojik olarak piyasada satılan elektrikli araçlardan bir eksiği yok. Sadece daha kullanıma uygun hale getirilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.